pisaiah726 pisaiah726
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

Shop-mart makes an offer price of $8 for 2 packs of raspberries. What amount will a customer
pay for 12 packs of raspberries?

Respuesta :

daijhanaejones
daijhanaejones daijhanaejones
  • 24-09-2020

Answer:

$48

Step-by-step explanation:

it's $8 for 2 packs of raspberries. if you multiply that by 6, you get 12 packs for $48

Answer Link

Otras preguntas

Please help me to figure out this question. Thanks
How does Victor Frankenstein's story parallel the story of Prometheus and Pandora? A. Victor and Zeus made their creations because they were both lonely O B. Vi
Find all complex solutions of 3x^2-x+4 = 0.
help!! please!! 30 points and i will give brainliest!
Explain how the atom is electrically neutral, having an equal number of protons and electrons.
obespierre’s rule in France was known as the “Reign of Terror” because A) so many people feared the French monarchy would attempt to kill Robespierre. Eliminat
When Kaitlin divided a fraction by 1/2 the result was a mixed number. Was the original fraction less than or greater than 1/2. ? Complete the answer and exp
writing 2 to the power of -3 as product
Holding imported items to a high quality is called
What is the substitution for 3x+4y^2 if x= -2 and y=3?