valouriaflowers
valouriaflowers valouriaflowers
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

A grocery store sells jelly beans in the bulk section for $2.75 a pound. If Wanda buys 1.8 pounds, how much will it cost?​

Respuesta :

ElijahK06 ElijahK06
  • 24-09-2020

Answer:

$4.95

Step-by-step explanation:

If jelly beans cost $2.75 per pound then multiplying the cost per pound by the amount of jelly beans purchased will give the answer of $4.95 per 1.8 pounds of jelly beans.

Answer Link

Otras preguntas

Ben wrote this expression. 123.4 + 520.06 Find the value of the expression.​
I ask few question everyone talk with me?Please​
When you specific words that are correct and have impact, you are demostrating the trait os writing
Find the distance between the two points rounding to the nearest tenth (if necessary). (−3,6) and (−9,−2)
pls help me solve this, will mark brainiest ! spammers reported.
Kyle cried out in pain just like a wolf howling at the moon. Is this a simile or metaphor?
If f(x)=2(x) ² +5 √(x+2), complete the following statement: f(2) =_____
Are the lines parallel, perpendicular, or neither? One line passes through the points (3, 2) and (6, 8), and the other line passes through the points (0, 2) and
Calculate the pay for the following day of a weekly time card given a wage of $12.50/hr. Name Week of: Morning In Out Monday 08:00 12:15 Afternoon In Out 13:00
Write a shot paragraph (a least 50 words ) to deseribe you love/like.you slould write about