MariaAguirreRuilova MariaAguirreRuilova
  • 24-09-2020
  • Mathematics
contestada

a 5 gallon bucket of paint for 97.45 of a 1 gallon bucket of paint for 21.95

Respuesta :

madison673
madison673 madison673
  • 24-09-2020

Answer:

The five gallons is cheaper since 97.45 divided by 5 is equal to 19.49.

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

A chef got 5 bags of onions. The red onions came in bags of 3 and the yellow onions came in bags of 6. If the chef got a total of 18 onions, how many bags of ea
You download 12 new songs to your MP3 player. Then you delete 5 old songs. Write each amount as an integer.
IKEA employees are inspired to work hard by an anecdote from their Swedish founder, Ingvar Kamprad, who told how he was berated by his father for failing repeat
What is producer and give an example of one?
Maureen spent $34.05 on 3 fancy pens. How much did each pen cost
Show different ways to make 708.496
What is the theme of Sonnet 73, and can you explain and give textual evidence?
Cash Payback Period for a Service Company Prime Financial Inc. is evaluating two capital investment proposals for a drive-up ATM kiosk, each requiring an invest
Who formed the Republican Party?A) Democrats, Federalists, and Southern WhigsB) Anti-Fedralists, Nativists, and Free-SoilersC) Northern Whigs, Free-Soilers, and
What is the genotype of the mother? A. PP B. pp C. Pd D. P