curleynaziyyah curleynaziyyah
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

3. If a 6-pack of soda costs 6 dollars, what is the cost of each soda? What is 1 point
the unit rate?
$0
$1
$3
$6

Respuesta :

mykenziem mykenziem
  • 25-09-2020
Unit rate is items/dollars

6 sodas/6 dollars = 1

1 soda/dollar

$1
Answer Link
vierlynevc vierlynevc
  • 25-09-2020
The answer is $1 because 6/6 = 1
Answer Link

Otras preguntas

To upload a resume to a potential employers web site you need a(n) ___ version of your resume Current Electronic Printed Previous
help me asap plssss!!
Does the following statement describe a function of DNA, a function of RNA, a function of both DNA and RNA, or a function of neither DNA nor RNA? It stores in t
Which Supreme Court decision was rendered invalid by the landmark civil rights case Brown v. Board of Education? A. Board of Regents of California v. Bakke B.
Draw the product for the following addition reaction.
Glucose is the monomer for these biomolecules which are used for quick energy
Select the correct answer. Which of these techniques is used in the media to inform, persuade, or entertain audiences? A. personification B. extended metapho
What is the subject and verb in the sentence “People in those days used oil lamps for light”?
What kind of loans does the world bank make short term emergency loans loans and interest ability long-term loans with low or no interest
Because consumers are generally more sensitive to price increases than to price decreases, it is easier to lose current customers with a price increase than it