nyiahdadon nyiahdadon
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Walmart is selling 3 lemons for $1.20.how many does one lemon cost?

Respuesta :

Estellia
Estellia Estellia
  • 25-09-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

Price of 3 lemons = $1.20

Price of 1 lemon = $1.20 [tex]\div[/tex] 3 = $0.40

Answer Link
sammyolaf sammyolaf
  • 25-09-2020
$0.40
Reasons : 120/3=40
Answer Link

Otras preguntas

why does a permeable rock chemically at a fast rate
What makes the case of brown v. Board of education an example of judicial activism?
3.Name the multiples in each of the following problems.a. 5 × 7 = 35b. 17 × 2 = 34c. 16 × 4 = 64d. 11 × 7 = 77
Why won't anyone help Polyphemus?
The main food for organisms in the deep-water zone is a. photosynthetic plankton. c. dead organisms from above. b. live trout. d. water lilies.
What partial is j.j Thomson credited with discovering
how to solve an inequality
write an algebraic expression for : the sum of -11 and a number
Which of the following are true of the Industrial Revolution? a. Industry came to a close second to agriculture. b. Industry replaced agriculture in the econ
CLICK MEEEEEEE!!!!!!!!!!!!!!! Write the expression -3x 2 + 2y 2 + 5xy - 2y + 5x 2 - 3y 2 in simplest form. Then, answer the following questions using complete s