shakaylawynter363
shakaylawynter363 shakaylawynter363
  • 25-09-2020
  • Mathematics
contestada

Please help me solve this

Please help me solve this class=

Respuesta :

ballboy22334
ballboy22334 ballboy22334
  • 25-09-2020

Answer:

Value Grocery Mart has the better deal

Step-by-step explanation:

If Market City is selling their crackers for $1.75 a box, we could either multiply that by 3 since we know what 3 boxes of crackers cost for VGM or divide their 3 for 5 by 3 to see how much 1 box is, which is $1.67

Answer Link

Otras preguntas

In what types of environments would you find protists?
How is 'hearing' a motif in the novel A Separate Peace by John Knowles?
Draw 2 lines in a triangle. Make 2 triangles and 2 trapezoids.
Why are the irish famous for drinking?
solve using the substitution and elimination method 3a-12b=9 4a-5b=3 can someone please help?
How do amoebas obtain food?
What kind of molecule is an enzyme? Why are enzymes important in cell?
Write the answer to each problem in terms of the variable.1)chandler is y years old. What expression represent his age 4 yr ago? 11 yr from now?2)claire has y d
if 9^x-9^x-1=24, then find the value of (6x)^x
Iliada went to Minewaska state park one day this summer. All of the people at the park were either either hiking or bike riding. There are 178 more hikers than