Seudónimo Seudónimo
  • 26-09-2020
  • Mathematics
contestada

Flour costs $10.74 for 3 pounds. Find the unit rate in cost per pound. Use a proportion to solve.

Respuesta :

abcdefdfgfghh
abcdefdfgfghh abcdefdfgfghh
  • 26-09-2020

Answer:

$3.58 for 1 pound

Step-by-step explanation:

$10.74 for 3lbs

$x for 1 pound

so we can say

10.74 : 3 = x : 1

then solve using cross products

3x = 10.74

x= 3.58

Answer Link

Otras preguntas

What border separates Sonora and Chihuahua National border State border Physical boundary Natural boundary
4) Cellular respiration allows organisms to release the energy stored in the chemical bonds of glucose, C6H12O6. The energy in glucose is used to produce AT
Which relation is a function?
For what values of x does 25x=5
A line, which goes through the point of intersection of the diagonals of a trapezoid, divides one of the bases into two segments. The ratio of the length of the
Solve the formula 180=a+b+c for a
How did the pravda make stalin look good?
5 times the cube of x divided by 4 times x
Hey can you help me ? uwu
Tornadoes form in unusually violent thunderstorms when there is sufficient (1) instability and (2) wind shear present in the lower atmosphere. Elaborate on what