danieladoglover24
danieladoglover24 danieladoglover24
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $5.25 for a 1 pound 3 ounces of beef, how much will it cost for 8 pounds?

Respuesta :

haylee2705
haylee2705 haylee2705
  • 21-10-2020

Answer:

35.84$

Step-by-step explanation:

1Ib 3oz beef = 5.25$

1 pound equals 16 ounces

8 {times} 16 = 128

1lb 3oz quals 19 ounces

5.25$ {divided by} 19 = 0.28$

128 {times} 0.28$ = 35.84$

Answer Link

Otras preguntas

Ming-Li spent $15 at the movies. She then earned $30 babysitting. She spent $12 at the bookstore. She now has $18 left. How much money did Ming-Li have to begin
arrange the numbers in increasing order 14.204 14.200 14.240 14.210
what is the verbal expression for 15+r
what is -17/40 as a decimal
What is this distance written as a whole number multiplied by a power of 10
which of these characteristics would best help a student who is focused on reaching academic goals?A.)creativityB.)ResponsibilityC.)LoveD.)Acceptance
which of the following is not a main purpose of supporting details
a room measures 12 feet by 16 feet long. what is the square footage of this room
Emma and Jamie used base-ten blocks to show that 40 is one-tenth of 400. Who's model makes more sense
use the distributive property to rewrite each expression. Then evaluate. 7•497