danieladoglover24
danieladoglover24 danieladoglover24
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

If it costs $5.25 for a 1 pound 3 ounces of beef, how much will it cost for 8 pounds?

PLZZZ ANSWER QUICK! I HAVE NO IDEA HOW TO DO THIS!!

Respuesta :

areejnawaz909 areejnawaz909
  • 21-10-2020

Answer:

$35.84

Step-by-step explanation:

1 lb = 16 oz

16 + 3 = 19

5.25/19 = $0.28 per oz

16 x 8 = 128

128 x 0.28 = 35.84

Answer Link

Otras preguntas

In May, 2018 a store had a furniture with a listed price of $550, having a sales tax of 3% on the listed price. Next month the price increased by 33 1/3 %. What
A dripping faucet loses about 2.5×10^−4 litres of water each minute. There are approximately 3×10^5 minutes in a month.About how many liters of water are lost
Please answer this question!! 41 points and brainliest!
Can anyone answer this?? OPTIONS: 1. first, second 2. 3,9,-3,-9 3. first, second 4. is not, is
In 1991 four English teenagers built an eletric car that could attain a speed of 30.0m/s. Suppose it takes 8.0s for this car to accelerate from 18.0m/s to 30.0m
How do you rephrase the sentence, "There are many ways people can be intelligent." with different words?
Determine which function(s) is NOT a linear function. Select all that apply.
The Crucible is famous as a political allegory, but what exactly is Miller trying to say? Who do you think is being most criticized in the contemporary analogy?
Describe some of the achievements of the Egyptians.
Calculate the measure of angle x