elisadaly82 elisadaly82
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

How much will cost to buy beef for a family of 2 if each person gets 1/2 pound of beef and the beef cost 5.99 per pound?

Respuesta :

jordinemerald0660
jordinemerald0660 jordinemerald0660
  • 21-10-2020

Answer:

it will cost 5.99

Step-by-step explanation:

because each person getting half and there are 2 peeps so add up the meet to make on pound

Answer Link

Otras preguntas

find the area of the figure 66in33in65in66in​
Point m is the midpoint of kL. M(1,-1) and L(8,-7. What are the coordinates of point k?
what prey items should your pride attempt to catch to have enough energy to atch to have enough energy for the day? As roup, develop four different feeding scen
What is different between the 20 amino acids are used to make proteins?
What happens when a plant is kept in the dark?
The rectangle and the square shown have the same perimeter?? What is the perimeter of each?!
what is 1,250 rounded to the nearest whole number?
Explain what a, h, and k do to transform the following equation. Be sure to mention the shift or transformation each variable does and how if each varible is a
the product of 3 and a number is less than 90
425 less than gives 699