dasayawhite dasayawhite
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Find the unit price. 7 moive tickets for $56

Respuesta :

azalloum30 azalloum30
  • 21-10-2020

Answer:

8

Step-by-step explanation:

56/7

Answer Link
lwilson021
lwilson021 lwilson021
  • 21-10-2020

Answer:

$8

Step-by-step explanation:

56 divided by 7 is 8, making the unit price 8 dollars per ticket

Answer Link

Otras preguntas

How do I do this? tell me the answer and how you got it.....I have to graph this later
While the signalman is describing the actions of the person he sees by the mouth of the tunnel, the narrator says in his mind. "for God's sake clear the way!" w
The chorionic villi of the placenta develop a series of capillaries that are immersed in lacunae of the mother's blood for exchange into the embryo's blood duri
Which muscle below is a 2nd class lever? A) Gastrocnemius B) Biceps Brachii C) Flexor carpi ulnaris D) Extensor carpi ulnaris
1.What process is used to replicate the chromosomes? 2.Are the sister chromotids genetically identical? Explain.
What the the equation -984-n=-285 what does n equal
What's x² + 2x + 1 factorised?
Do any of these represent a linear function (just state letters if they do)
The physical environment (for example, our living spaces) that we, as individuals, create __________________. a. is unrelated to our communication b. reveals in
Use these words in a sentence proton neutron and isotope