mymadison2005
mymadison2005 mymadison2005
  • 21-10-2020
  • Mathematics
contestada

Ben bought 12 pounds of apples for $6?use the ratio table to find cost of buying 3 pounds of apples

Respuesta :

whatapro
whatapro whatapro
  • 22-10-2020

Answer:$1.50

Step-by-step explanation:3:1.5 is equivalent to 12:6 this is because if you multiply 3 times 4 is 12 and 1.5 times 4 is 6.

Answer Link

Otras preguntas

help please it's emergency
which of the following types of electromagnetic radiation is most dangerous? 1) Gamma Radiation 2) Ultraviolet Radiation
please answer the question
For #12 and #13, make a function table of values for each function with the given input values. #12: y=5x-1 for x=4, x=12,x=0 and x=0.5 #13: y=1.7x, for x=5, x=
Let t = 5. What is the value of 6 · 4 + t · 3? A. 19 B. 39 C. 87 D. 133
Market performance in the United States is tracked using stock _____, which use formulas to calculate price changes. a. Indexes b. quotes c. futures d. trades
In sondras math class the teacher gives all of the students the digram below where ab is perpendicular to bc and ac is perpendicular to bd. sondra works with he
The equation y = 17x shows that a boat travels at a speed of 17 km/h. Which ordered pair satisfies the equation y = 17x? A. (0, 0) B. (0, 17) C. (1,
How can you determine whether a number is a solution of an equation ?
Quick true or false There has always been a lot of prejudice towards people who seem to be different. a. True b. False