gracianamones
gracianamones gracianamones
  • 22-10-2020
  • Mathematics
contestada

Anita is making a curtain to surround a table. She bought 3 1/4 yards of fabric. The fabric cost a total of $13. What was the cost per yard?

Respuesta :

nicole32406 nicole32406
  • 22-10-2020

Answer:

$4 per yard

Step-by-step explanation:

$13 ÷ 3 1/4

$13 ÷ 13/4

$13 × 4/13

$4 per yard

Answer Link
avewatso27
avewatso27 avewatso27
  • 27-09-2021

Answer:

$4 dollars per yard

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

What are some factors that motivated Europeans to participate in the crusades??
Consider a very low (zero) friction, 5.0 kg skateboard on a ramp at an angle of 15 degrees to the horizontal. What would be the net force that would cause the a
Explain why the growing of willow for biofuel is an example of sustainable development.
63 = -3(1 - 2n) what does n equal?
what is a strategy for 336 divided by 8
why is it incorrect to say the insulation 'keeps out the cold'
Three chemistry students measured the length of a copper bar. The recorded lengths were 5.05 cm, 5 cm , and 5.1 cm, What is the average length of the bar by sho
The deck in Hopes backyard is round.It has 5 post evenly spaced around the edge to support a trellis. For her birthday party , she wants to connect each post to
13 apples for 2 pies
Which of the following is a true statement about chloroplasts?   A. They transport glucose into the cell.