gdavil2949 gdavil2949
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

8 waffle makers cost $200. If the waffle makers all cost the same amount, how much does each waffle maker cost?

Respuesta :

youstanstraykids
youstanstraykids youstanstraykids
  • 23-10-2020

Answer:

$25

Step-by-step explanation:

divide 200 by 8 to get the unit rate, or what a single waffle maker costs.

Answer Link
sarmentn sarmentn
  • 23-10-2020

Answer:

Each waffle maker is $25.

Step-by-step explanation:

First set up an equation here mine would be:

200=8c (c being cost)

Next get c alone, so divide each side by 8. That gives you:

c=200/8

Simplify.

c=25

So the cost of each waffle maker is $25.

Answer Link

Otras preguntas

Which group of intellectual women established literary clubs of their own around 1750 under the leadership of Elizabeth Vesey and Elizabeth Montagu? a) the Behn
the boiling point of krypton is -152°c. the boiling point of radon is -6 °c What is the difference between the two boiling points?
use the order of operations to evaluate each expression. 4x4+3
what are the positive aspects of stereotypes, if any?
if f(x)=2x+1,what is f(-3)
What are 2 thirds of 800
why did people hate the roman empire
a bank allows university students a 1000 overdraft facility on their bank accounts. in one month a student was 675 overdrawn. the next month the same student
if f(x)=2x+1,what is f(-3)
a woman has $1.70 in dimes and nickels.She has 5 more dimes than nickles. How many nickles does she have