samaris1890 samaris1890
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A 12 pack of soda costs $ 7.20. A six pack of soda costs $3.90. Which is the better buy? How much cheaper per can of soda?

Respuesta :

hellobaby11 hellobaby11
  • 23-10-2020

Answer:

The 12 pack of soda is cheaper. The price per can is 0.6, as for the 6 pack the price is 0.65. It's 0.05 cheaper.

Step-by-step explanation:

<3

Answer Link
jr166981758
jr166981758 jr166981758
  • 02-02-2021

Answer:

0.05

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

why operating system is important software for a computer give five reasons
what does density have to do with the cycling of matter in earths interior
What is the purpose of outlining the presentation? A) providing a framework on which to 'hang' the details of your presentation B) To allow the presenter to foc
functions of library catalogue​
A person driving her car at 48 km/h approaches an intersection just as the traffic light turns yellow. She knows that the yellow light lasts only 2.0 s before t
A base is a chemical that dissociated, releasing free _________ ions.
Enter the atomic symbol, including mass number and atomic number, for iodine-125.
Could someone explain on how to do this??
If the spacing between the lines is 2000 nm, and the angle of the second-order ray is 48.5°, what is the wavelength of the light? a. 1500 nm b. 1000 nm c, 750 n
How do you find the missing measurement