kaci3pr3tty kaci3pr3tty
  • 23-10-2020
  • Mathematics
contestada

A shopper bought the following items at the farmer's market: 6 ears of corn for $1.80. What was the cost per ear?​

Respuesta :

BibiG BibiG
  • 23-10-2020

Answer:

.30 cents.

Step-by-step explanation:

1.80/6 = .3. You divide the total cost by the object to get the cost per object. Hope this helps!

Answer Link
kfireskull1
kfireskull1 kfireskull1
  • 23-10-2020

Answer:

30 cents

Step-by-step explanation:

Let x be the cost of an ear of corn

6x=1.80

x=0.30

Answer Link

Otras preguntas

11. Find the values of x and y.(1 pc(14y+30)°(3x)0156°x=8, y = 9x = 10, y = 9x = 8, y = 10​
Please solve this equation i don't know how to​
During which process do minerals precipitate in the spaces between sediment grains
The highest mountain in the world is
Which countries were part of France’s expansion into southeast Asia in the 1900s? Check all that apply. -China -Vietnam -Laos -Japan -Cambodia -Sri Lanka
Thermal pollution: can reduce the oxygen supply in an aquatic ecosystem is the release of warm water into streams, rivers, and lakes is a negative effect of nuc
Which of the following statements best reflects the point of view of an imperialist? Check all that apply "My country is better than all other countries." x "We
Convert to a percent 4.44 3/5
A certain forest covers an area of 3800 km^2. Suppose that each year this area decreases by 7.25%. What will the area be after 5 years
What are some benefits of golf ? Use in your own words.​