loli26n
loli26n loli26n
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

If 7 toothpaste tubes cost 40.50 how much does one tube cost?
​

Respuesta :

snipezzfcvegas
snipezzfcvegas snipezzfcvegas
  • 21-11-2020

Answer:5.78

Step-by-step explanation: It is 5.78 bc do 40.50 divided by 7 and you will get your answer

Brainliest please???

Answer Link
eesha399
eesha399 eesha399
  • 21-11-2020

Answer:

Each tube costs about $5.79.

Step-by-step explanation:

To find the cost of each tube, divide the total cost by the total number of toothpaste tubes.

40.50/7 = 5.785714286 which approximates to 5.79

Answer Link

Otras preguntas

Does somebody have all the answers for 2106010 M/J CIVICS - T1 Unit 2 The constitution of the United States Test (for 7th grade) because if so I need it asp the
Select the line from the excerpt that shows a reflective tone? The deal with my parents was that I'd eat breakfast with them every morning and talk about the pr
Please help meh i dont know the answer
Please Help me English Hw
please do this for me
Backtracking: what is the opposite operation used to solve for X? A multiply by 12 B multiply by 60 C Divide by 12 D Divide by 60
Three friends divide two bags of apples equally between them. Enter the division represented by this situation as a fraction.
what are ralph from lord of the flies leadership qualities?
Do Millenials have a responsibility to uphold or defend the work and legacies of their ancestors?
What do you have to change in order to change the motion of an object? (2 points) a Distance b Duration c Speed d Time