edisonyagloa2006 edisonyagloa2006
  • 21-11-2020
  • Mathematics
contestada

You can buy 2 songs on I-Tunes for $ 2.58, or 3 songs for $ 3.87. Write an equation to show the relationship between the number of songs, s, and the total cost, c.

Respuesta :

cjward1929
cjward1929 cjward1929
  • 21-11-2020

Answer:

for the first pack, 1 Itune song would be 1.29 and for the other pack, for one Itune song would be 1.29 also, the relationship between these problem is that they are the same price for 1 song. The total cost for 1 is $1.29 hope this helps, have a great day! ツ

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Select the sentence showing the proper punctuation for joining independent clauses. Arturo loves to hike, he's familiar with all the local trails Arturo loves t
adonde vas a la escuela
What is 3/4 of 2/5=
What equals 28 in times tables?
First person to answer this question get 11 points! What are all the possible ways to classify the following shape ? A. polygon, quadrilateral, parallelogram,
A bowling ball has a total diameter of 8.5 in. It consists of 2 parts. The inside is a spherical core with a diameter of 6 in.Surrounding the core is a layer of
Which sentence contains an adverb clause? A. The Lehigh Valley, in eastern Pennsylvania, has seven covered bridges. B. Covered bridges remind us of days gone
Type of joint found in the shoulder and hip?
abscond : flee :: A. ascertain : forget B. concise : cut C. discern : hide D. abhor : detest
Explain what this document tells you about life in the United States during the early 1800s