CalebRanney
CalebRanney CalebRanney
  • 22-11-2020
  • Chemistry
contestada

In bulk, jelly beans cost 18 cents per ounce.
What is the cost of the jelly beans in dollars per pound?

Respuesta :

tasu
tasu tasu
  • 22-11-2020

Explanation:

One pound is equal to 16 ounces. One pound of jelly beans cost $2.88p

Answer Link
Jackson15939 Jackson15939
  • 14-03-2021

Answer:

$2.88

Explanation:

Answer Link

Otras preguntas

please help-fill in the blanks.(will mark brainliest)
I really need help with this
At which point is air pressure lowest? The image shows a representation of mountains of various heights, numbered 1, 2, and 3. The plain is labeled number 4. 0
kim and darren left campus traveling in opposite directions. if kim drove 35mph and darren drove 30mph, how far were they after 1 1/2 hours?
5. What is the amount of work done when JoAnne throws a baseball 6. 5 meters at a force of 40 newtons?
are the phrases "Very Interesting" and "Very Exciting" the Same?
Please help me answer this
Market failure describes a situation in which the market itself ______________________ in a way that balances social costs and benefits. Group of answer choices
A junior-level officer in a company is hoping for a promotion this year. He understands that only his reporting manager can recommend him for the promotion. The
6. A right triangle has legs of 5 ft and 6 ft. What is the length of the hypotenuse? 7.8 11.0 ) 1.0