08607534212a
08607534212a 08607534212a
  • 22-11-2020
  • Mathematics
contestada

if 8 sugar cost 260 how much sugar can be brought for 877.500​

Respuesta :

christiangoss11
christiangoss11 christiangoss11
  • 22-11-2020

Answer:  27 kg of sugar can be bought for Rs. 877.50.

Step-by-step explanation:

Answer Link
sm03
sm03 sm03
  • 22-11-2020

Answer:

you could buy 28518.75 sugar for 877.500

Step-by-step explanation:

260 / 8 = 32.5

this gives you how much it cost per 1 (units)

32.5 * 877.50 = 28518.75

Answer Link

Otras preguntas

is a rectangle a parallelogram yes or no explain your answer
Solve (x+5)+4=16 by first subtracting 4 and then 5. Show your work and justify each step.
What was McDuffie's economic argument for slavery
What are five ways to make 64?
evaluate each expression if x=6,y=8,z=3 2x+3y-z=
What is 100,000 less than five hundred sixty thousand, three hundred thirteen is
Find the pattern:  3*4 = 6 4*7 = 8 8*4 = 8 1*3 = 2  Now complete:  5*5 =    6*2 =
a gardener has 27 pansies and 36 daisies. he plants an equal number of each type of flower in each row. what is the greatest possible number if pansies in each
Use expressions for odd integers to confirm the conjecture that the product for two odd integers is an odd integer.
The cover of a photo album has an area of 97.5 square inches. Find it's area in square centimeters. (1 cm = 0.39 in)