dcmkittrell
dcmkittrell dcmkittrell
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Notebooks are priced 3.20 for 4 notebooks Pencils are priced 4.80 for 12 pencils, write a rate

Notebooks are priced 320 for 4 notebooks Pencils are priced 480 for 12 pencils write a rate class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 28-11-2020

Answer:

$0.80 per notebook

$0.40 per pencil

Step-by-step explanation:

To find the rate, we need to determine how much each item costs. That is, the cost per item.

Given that,

4 notebooks = $3.20

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{3.20}{4} = 0.80 [/tex]

Rate = $0.80 per notebook

Given that,

12 pencils = $4.80

The cost of 1 notebook/rate = [tex] \frac{4.80}{12} = 0.40 [/tex]

Rate = $0.40 per pencil.

Answer Link

Otras preguntas

At this time, all of the following angered Anglo settlers in Texas except: a. the Centralist government of Mexico b. the abdication of Agustin Iturbide c. the d
Does stress affect your ability to make good decisions?
It’s due in 3 minutes please help?
Richard deposited $5,500 for 18 months on 2.40% interest rate in his saving account. How much simple interest will he earn?
2 4 points Which of the following lists three places Ibn Battuta, the fourteenth-century Muslim traveler, visited? India, Mali, and Persia The Arabian Peninsula
what is the meaning of tangina?​
PLEASE HELP!!! Read the following passage, and answer the question that follows. I realize that I feel more curiosity about it than about any of the other repti
William the Conqueror was descended from who?​
PLEASE HELP!!! ILL GIVE BRANLIEST *EXTRA POINTS* dont skip :((
Can you plz answer the question?