Davilond32 Davilond32
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

An ice cream shop sold 54 sundaes and made $243. If the shop sells 90
sundaes, how much money would be made?

Respuesta :

BlueBunny926 BlueBunny926
  • 23-11-2020

Answer:

414 dollars

Step-by-step explanation:

54x=243

x=4.6

4.6×90=414

Answer Link

Otras preguntas

the number of pennies on square 33 is what the sum of all the pennies on the first half of the chess board.
Solving Exponential Equations (lacking a common base)(0.52)^9=4
Which expression is equivalent to log Subscript 3 Baseline StartFraction c Over 9 EndFraction?
find the difference (4a^3-2a+1)-(a^3-2a+3)
Give advice to a student who is three to four years younger and less advanced than you. Explain how to take notes, read, and manage homework to best retain new
Brand A has a pack of 28 pencils for $4.19. Brand B has a pack of 72 pencils for $9.12. Find the unit price for each brand
Can someone please answer this question please answer it correctly and please show work please help me I need it
Write an equation for the line that has a slope of 6 and passes through the point 4, 4
What is the maximum or minimum and what does it represent?
Type your answers in the spaces provided