fosterkiya
fosterkiya fosterkiya
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Cathy bough treats at her local bakery the past two weeks. The first week she bought 6 donuts and 3 muffins and paid $42. The second week she bought 3 donuts and 2 muffins and paid $24. How much does it cost for each donut and each muffin?

Respuesta :

chiletejeda
chiletejeda chiletejeda
  • 23-11-2020

Answer:

$4.80

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

Number that is divisible by1705
What is 700000 divide by 15
Which of the following is the best example of peer pressure using a reasoning tactic?A.  "Have a cigarette. Everyone in this group smokes."B. "C'mon and take a
A theatre seats 2000 people and charges $10 for a ticket.  At this price, all the tickets can be sold. A survey indicates that if the ticket price is increased,
what part of speech is the word "axis"?
the law of {blank} of matter states that matter can neither be created nor destroyed
andy writes an addition fact one addend is 9. the sum is 17.. what is the other addend? write the addition fact.
what's 0.003 is 1/10 of what?
what does tres bien mean in French
Explain why the growing of willow for biofuel is an example of sustainable development.