dayachavez0802
dayachavez0802 dayachavez0802
  • 23-11-2020
  • Mathematics
contestada

Melanie buys 6 basketballs and 2 volleyballs for 114. A volleyball cost her 3 less than a basketball. How much did each volleyball cost?
Help meeee! ​

Respuesta :

itsryanbrokis
itsryanbrokis itsryanbrokis
  • 23-11-2020

Answer:

16 dollars

Step-by-step explanation:

114÷6=19-3 is 16

Answer Link
vibewitchris74 vibewitchris74
  • 23-11-2020
Your answer is 16 dollars
Answer Link

Otras preguntas

You have a multi-domain Windows Server 2016 forest. You need to make a shared folder available to users from several domains. What type of group should you crea
(-1 2/3) the power of 2 =
All agricultural and herding societies eventually become civilizations. true false
I need help ASAP. I need help can someone explain and can anyone tell me the answer please . I’ll give u anything u want
Can anyone please help me solve this question? (If you can, of course)
A young woman with anorexia nervosa is participating in a lunch preparation and cooking group. What should the COTA do when the woman asks to go to the bathroom
When you tailor your speech to the educational level of your classmates in a public speaking course, you are focusing your audience analysis on
I have another one! someone help quick lol!! B is the midpoint of AC if AB=2x+1 and BC=5x-14 Find AC.
Using the same cost and time estimates, consider the time-effectiveness of each engineer. If SciTech is most concerned about meeting a deadline regardless of th
How would you describe the relationship between the hornworm caterpillar and tomato plant? Do they have a symbiotic relationship? Explain your reasoning