oofcodybyrd oofcodybyrd
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

if you bought 5 apples for $2. What is the cost for 1 apple

Respuesta :

ashanty314492
ashanty314492 ashanty314492
  • 24-11-2020

Answer:

$0.40

Step-by-step explanation:

you divide the 2 by 5 because they two dollars is being spread throughout the 5 apples. 2 divided by 5 is 0.40

Answer Link

Otras preguntas

Which of the following was a result of Joseph McCarthy s attacks on President Truman in the early 1950s? a. Truman defeated McCarthy in the election of 1952.
Officers should not write reports in the past tense. passive voice. active voice. first person
Is our existence a mistake of chemical reactions in the universe
All of the following statements are true about the sexual assault UNRESTRICTED reporting option, EXCEPT? a. Unrestricted reporting option allows the commander
What is the 14th amendment?
Which of the following is a criticism of free trade? a. It slows down the exchange of goods. b. It makes it harder for countries to trade with each other. c.
Which type of luster gives the mineral the appearance of metal?
there were 50 cars parked at the airport car rental lot. Of those 50 cars, 10% were red. How many cars were red?
Ruling dynasty from 1644 until 1911
Which term refers to an object that is critical to the characters in a film, but may be insignificant to the viewing audience? Prop Icon MacGuffin Noir