metziza000
metziza000 metziza000
  • 24-11-2020
  • Mathematics
contestada

A 10-pound sack of flour costs $8. whats the cost per pound

Respuesta :

jack4422
jack4422 jack4422
  • 24-11-2020

Answer:

Your answer is 1.25 stay safe ❤.

Step-by-step explanation:

10÷8 = 1.25

Answer Link
abrikazam
abrikazam abrikazam
  • 24-11-2020

Answer:

0.8

Step-by-step explanation:

8 / 10 = 0.8

Answer Link

Otras preguntas

7b ÷ 12 = 4.2                  What is b?
the decimal of 10 3/4
A shirt is on sale at a 20% discount. The sales tax is 5%. A new sales clerk simply takes 15% off the original price. Is this correct? Why?
does a trapezoid have exactly one pair of congruent sides sometimes, always, never
Solve each equation with quadratic formula.2v2+12v-27=9v
name the 4 main elements that make up 95% of an organism
How was genghis khan able to unite the nomadic mongols
Why do grapes grow well in the Finger Lakes region?
What is a common multiple of 3,4,5 and 6?
If there are no apples on the bush and one skis off onto the earth how many fruits are left to be drinken by the humans?