genesisrosa13
genesisrosa13 genesisrosa13
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

: Frank bought 5 pounds of dog food for $8.75. At this
rate, how much would he pay for 8 pounds

Respuesta :

snx2
snx2 snx2
  • 25-11-2020

Each pound is 1.75 so if you multiply that by 8 you get $14

Answer is $14

Answer Link

Otras preguntas

if 5x-2+3x-4=2x-8+x+2, then x =
4,000000 has more whole number places than 40,000
What is the GCF of 3 , 12 18
What is the Ka’aba? an Islamic deity a Muslim pilgrim a book of Sharia laws an ancient stone temple
5p+6=-4-8 im having a difficult time with this equation please help
can someone plz help me with me homework
wich field of science studies the composition and structure of matter
Explain how your model for 3/5-1/2 is different from your model for 3/5-3/10.
What regulates the enzymes present in an organism A. Phenotype B. Genotype C. Proteins D. Carbohydrates
The circumference of bowling ball is less than 27.002. Which is less than 27.002? 27.02, 37.2, 27.004, 27.001