jpicado24
jpicado24 jpicado24
  • 25-11-2020
  • Mathematics
contestada

At the local dairy farm, Kareem buys a 32-oz container of yogurt for $0.48. Are the cost, y, in dollars and the amount of yogurt, x, proportional?

Respuesta :

johnferraraccio05 johnferraraccio05
  • 25-11-2020

Answer:

The formula should be y=0.015x

Step-by-step explanation:

Each oz of yogurt costs $0.015.

Not sure if this helps, but i hope it does :)

Answer Link

Otras preguntas

what is 6 added to twice a number is equal to negative 8
5a-b=17 3a+2b=5 Slove please
How do you find the derivative of y=ln(cos(x))y=ln(cos(x)) ?
how many chromosomes does a coyote have
what are irrational numbers/
I need help to find out the foreshadowing in the story amigo brothers please help me out???????
jens motorboat travels at a speed of 15mph in still water, the river flows at a speed of 2pmh, how long will it take jen to travel 20mi upstream? 20mi downstrea
11. Name the following Ionic Compounds (Including roman numerals where appropriate). a. CaF2 b. (NH4)2CrO4 c. K2CO3 d. NaCl e. PbOf. CuSO4 g. Ca(NO3)2 h. Mg(OH)
What would best suit data that describes how a part relates to the whole 1. Line graph2. Bar graph 3. Circle graph 4. Scientific notation
What is the absolute value of |-7|