roxanaerazo73 roxanaerazo73
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand.. (question continued on image)​

The graph shows the cost of buying beets at a farm stand question continued on image class=

Respuesta :

akposevictor
akposevictor akposevictor
  • 26-12-2020

Answer/Step-by-step explanation:

Part A:

The slope of the line showing proportional relationship can be found using any one point, (2, 5), on the line.

Slope = y/x = ⁵/2

Part B:

Abby is wrong. From the graph, we see that the unit rate = 5/2 = 2.5. This implies that beets cost $2.5 per pound.

Answer Link

Otras preguntas

what was the name given to the organized attack by the naziz
Which sentence correctly conveys the passive se form of this sentence? Bebemos agua. Se bebo agua. Se bebes agua. Se bebe agua. Se beben agua.
mis padres ________________________ caminando en el parque
if you run in a race, what variables would be important to control?
Hannah wants to encircle a tree trunk with a flower bed. If the center of the tree trunk is the origin and Hannah wants the flower bed to extend 3 feet from the
Which lines in this excerpt from Homer’s Odyssey depict the theme of overindulgence? Hear, then, the woes which mighty Jove ordain'd To wait my passage from the
3, 9, 27, 81, . . . Use inductive reasoning to predict the next term in the sequence.
what equation translates y=(x) by 8 units to the right ?
Using the phylogenetic tree, rank the evolutionary adaptations in the order in which they appeared in animals.PLEASE TAKE A LOOK! i would love some assistance a
tanx +square root 3= sec x