Wyattdoodoodoo Wyattdoodoodoo
  • 21-12-2020
  • Mathematics
contestada

Paint costs $19.95 per gallon. Nicole needs 1.25 gallons to complete a painting project

Respuesta :

capsasha2
capsasha2 capsasha2
  • 21-12-2020

Answer:

$25.00

Step-by-step explanation:

  1. Set up a proportion: [tex]\frac{19.95}{1} = \frac{x}{1.25}[/tex]  
  2. Cross multiply, then divide: 19.95 × 1.25 = 24.9375, 24.9375 ÷ 1 = $24.9375
  3. Round your answer: $24.9375 → $25.00

I hope this helps!

Answer Link

Otras preguntas

What is the average of the following numbers: 3.2, 47/12,10/3?
Translating word problems to algebraic expressions:One number exceeds another by 24. The sum of the numbers is 58. What are the numbers?
0.6x-0.3y=-1.50.04x-0.02y=-0.1
What is the meaning of bathymetry
What is the answer to this equation 50X6-?=265/ I assume it is poitive 35. Is that correct?
What energy transformations are there in a Ferris Wheel?
A __________ is a wide-mouthed body of water close to shore.A.gulfB.bayC.seaD.lake
(2x)(x) answer this please
Courier charges for packages to a certain destination are 65 cents for the first 250 grams and 10 cents for each additional 100 grams or part thereof. What coul
In the mid 1800s, much of the South remained agricultural rather then moving toward manufacturing. Many farmers relied on cotton as their main crop. Which of th