shalomboy shalomboy
  • 21-10-2016
  • Mathematics
contestada

how much is 35 ounces of apple sause if 40 ounces cost $2.80

Respuesta :

lexispringer828 lexispringer828
  • 21-10-2016
2.80 divided by 40 is 0.07, so then you would do 0.07 times 35. Your answer is then $2.45
Answer Link
ericosouki
ericosouki ericosouki
  • 21-10-2016
Hello,

shall we begin?


Rule of three:
35..........................x
40..........................2,80

40 * x = 35 * 2,80
40x = 98
x = 98 : 40
x = 2.45

Answer: 2.45
Answer Link

Otras preguntas

Fahrenheit Why did people in this futuristic society start burning books
1. Increasing your 401k deduction will ________ your gross pay and __________your federal taxes in the current year.
What is the length of line segment XZ
I need help ASAP!!!!!!
What was the constitution inspired by ?
The major subdisciplines of forensic science what does a crime scene investigator do?
Do you know the answer???????? Help!!!!!
A man pushes a 35.2 kg box across a frictionless floor with a force of 128 N. What is the acceleration of the box
What is the sum of a 6-term geometric series if the first term is 23 and the last term is 1,358,127? 1,395,030 1,461,460 1,527,890?
read the scenario you want to tell a story from beginning to end in order in which the events occurred which organizational method is best suited to this purpos