hillaryanaiah
hillaryanaiah hillaryanaiah
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

PLSS HELP!! NEED ASAP!!! MARKING BRAINLIEST!!! PLS EXPLAIN!!! At the produce store you can buy 4 bags of bananas for $22.52. How much would it cost if you were to buy 2 bags?

Respuesta :

ChoiSungHyun
ChoiSungHyun ChoiSungHyun
  • 23-12-2020

Step-by-step explanation:

4 bags of bananas for $22.52

=> 2 bags of bananas for $22.52 * 2/4 = $11.26.

Hence it would cost $11.26.

Answer Link

Otras preguntas

What do you call the curved upper surface of the water that comely appears when using a graduated cylinder
1. When the first Europeans arrived, there were 17 different Indian peoples, tribes, and languages in North America. A. True B. False
Which hierarchical level is above the organ level
How can you model a problem with an equation that uses the distributive property
what is a whole numbers
which factors below made europe a dominant force in world events during the nineteenth and twentieth centuries? select all that apply.
What tense is the verb in the following sentence? Martin washes his car weekly. past future present past perfect
name three collinear points
writeca number sentence that shows an estimate each answer. ..69 +25
How can one of the properties help you evaluate (77×25)×4?