geovannimirand1 geovannimirand1
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

For a field trip the school bought49 sandwiches for 3.80 each and 40 bags of chips for 1.50 each.how much did the school spend in all

Respuesta :

dorkygirl2007
dorkygirl2007 dorkygirl2007
  • 23-12-2020

Answer:

The total spent is 246.2

Step-by-step explanation:

First u have to multiply 49*3.80.

Then u have to multiply 40*1.50.

Then u have to add these both answers.

It will give u the total the school spent for all :)

Thnx and pls make brainliest

Answer Link

Otras preguntas

which water souces are the most easily polluted
The market price of cheeseburgers in a college town increased recently, and the students in an economics class are debating the cause of the price increase. Som
Round 111.11199 to the nearest hundredth. 111.1 111.11 111.12 111.112
Mercury is a liquid at room temperature with density of 13.6 g/cm^3. Would a bar of aluminum float or sink in a pool of mercury? Density of aluminum is 2.70 g/c
a clothing store is having a sale.a shirt normally sells $30. the store is offering a 15% discount.what is the discounted price?
write an equation for the linr parallel to the given line that contains c. c(3,4);y=-3+1
A ball is dropped from the top of a building. the balls fall 3 times farther during its last second of freefall than it did during its third second of freefall.
A recipe that yields 12 cups of soup calls for 28 ounces of beef broth. How much is 1 cup?
can someone help me work this problem?[tex]\sqrt{2} +8=x+4[/tex]
What reaction will take place if ethyl alcohol is added to a solution of hcξc:- na+ in liquid ammonia?