PicklesOnMyBigMac
PicklesOnMyBigMac PicklesOnMyBigMac
  • 23-12-2020
  • Mathematics
contestada

Nick goes to the store and buys 22 notebooks for $1.50 each. Then he buys 8 pens for $0.55 each. How much money did he spend in all? *

Respuesta :

Lethalgirl
Lethalgirl Lethalgirl
  • 23-12-2020

Answer:

$33 for the notebooks and $4.40 for the pens

Step-by-step explanation:

if u would multiply 33 by 1.50 you would get $33

if u would multiply 8 by 0.55 you would get $4.40

Answer Link

Otras preguntas

According to Boccaccio, what did some people believe to be the cause of the plague?
Which scientific area is a major force in shaping modern classification methods
Describe Coffee's effect on the balance of power between various regions of the world.
What is 4 13/25 mixed number as decimal,
Identify and describe four different aesthetic techniques used to influence the audience of media.
Which expressions are equivalent to the one below? Check all that apply. 9^x a. 9 * 9^(x 1) b. (36/4)^x c. 36^x/4 d. 9 * 9 ^(x-1) e. 36^x/4^x f. x^5
What important event occurred during the exodus of the Hebrews from Egypt?
Plate tectonics may affect organic evolution because movement of plates may cause a change in ____. a. natural selection c. Pangaea b. the environment d. th
Which of the following best states the purpose of villi?A. Increase surface area for purposes of absorptionB. Speed up the elimination of wastesC. Speed up the
What did leaders of the public school movement work to establish? a. tax supported schools. b. low tuition colleges. c. free text books d. better private sc