JazzyJoker JazzyJoker
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

describe a real life multiplication situation for which the estimate makes sense

describe a real life multiplication situation for which the estimate makes sense class=

Respuesta :

sunshinny00
sunshinny00 sunshinny00
  • 23-10-2016
If there are 26 students in a class and each of them gets 4 candies, how many candies are in total?
26 x 4 = 104
Answer Link

Otras preguntas

Explain how egyptians commemorate the wealthy and royal dead and why
How is power distributed in a parliamentary government?
Find the value of A in the equation 5/a+3=3/A-2
When a Lunar Module landed on the Moon, it used thrusters to slow its descent to the surface. When other spacecraft are returned to Earth, they use parachutes t
add the estiment nd the real number too 726 times 5
What should I writer do prior to writing a thesis statement
when did slavery stop ?
What positive impact did Leonardo da Vinci have on the world ??
Theo's mom bought an eight-pack of juice boxes at the store for $4.Find the unit rate for the juice boxes. Example
Explain how to compare numbers using place value ?