br4ow3nookwuangr br4ow3nookwuangr
  • 23-10-2016
  • Mathematics
contestada

Sam bought a soft drink for 4 dollars and 7 candy bars . he spent a total of 18 dollars. how much did each candy bar cost?

Respuesta :

xkatieex xkatieex
  • 24-10-2016
18 dollars - 4 dollars for the drink = 14 dollars after you take out the drink
$14 divided by 7 candy bars = $2 per candy bar

Answer Link

Otras preguntas

Read line 419 from the passage from The Odyssey. “More! give me more” (he cried), “the boon be thine, What does the line describe? In return for more w
Write the expression as a complex number in standard form- -2i(1+i)(2+3i)
Mary wanted to determine which type of fertilizer would help her plants grow taller. She got 16 plant pots andd scooped 2 cups of the same type of soil in each.
helppp plzzzz on both show work!!
Vanessa buys a strip of 25 postage stamps the stamps is 21 7/8 inches long how long is it after Vanessa uses one stamp
how many men does the cyclops kill and eat
what is the answer to 5(10^x+2)=0.25
What is the vaule of X?
sove the equation and verify
PLEASE HELP ASAP!!! CORRECT ANSWER ONLY PLEASE!!! I CANNOT RETAKE THIS!!