Seudónimo Seudónimo
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

If 5 notebooks cost $5.25, how much 3 notebooks cost?

Respuesta :

MattCz MattCz
  • 24-10-2016
$5.25/5=$1.05
So each notebook costs $1.05
Therefore 3 would cost $3.15
Answer Link
shantelalivia shantelalivia
  • 24-10-2016
you divide $5.25 by 5 to see how much each notebook costs. which is $1.05 then you multiply that by 3. which is $3.15
Answer Link

Otras preguntas

can you guys give me any basic to know knowledge about the Revolutionary War, please help will mark brainliest. ​
An average human brain weighs 3 pounds. What is this weight in ounces given that 1 pound is equal to 16 ounces ?
Given f(x) -4x - 10 and f(x) = 10. what is the value of x?
la rutina la julieta
chance for BRAINLIEST What would you call a company that has almost all of the cell phone towers in one particular region
Whats the length of the patio?
What is the length of the x-component of the vector shown below? A. 72.5 B. 8.1 C. 23.6 D. 34.1
solve.......-2x plus 11 plus 6x
Classify the following triangle. Check all that apply. A. Right B. Equilateral C. Scalene D. Acute E. Obtuse F Isosceles​
Sally has $15.00 Hourly Wage || She works for 35 hours || Her weekly income is $525 || If sally works Saturday for 4 hours and is given overtime hourly wage at