perla16 perla16
  • 24-10-2016
  • Mathematics
contestada

if four pounds of a certain candy cost $10 how many pounds of that candy can be purchased for $12

Respuesta :

NickT874X NickT874X
  • 24-10-2016
4.8 pounds, set it up as 4 over 10 times x over 12, to find x multiply 4 by 12, and divide by ten. The result is 4.8
Answer Link

Otras preguntas

A baseball player throws a 95mph fastball straight up into the air. The position equation, which gives the height of the ball at any time t, in seconds, is give
Conduct online research on cervical cancer. Write a few paragraphs describing your findings. Include a brief description of the disorder and its causes, risk fa
How do we refer to self-contained state actions: monadic. dyadic. triadic. k-adic?
The ZX-92 comes equipped with a 1.83 Ghz Core Duo computer processor, a 60 GB 5400-rpm Serial ATA hard drive, and a 21-inch flat panel display. A. yes B. no
Find the product. (7 - 10x)2
If your starting salary is 50000 and u earn a 4% increase annually, how much money will you earn over 16 years
determine the valie of x for which v || w if m2 =100 and. m7 =4x+10
Add (11a + 4b) + (a +4b - 2)A) 12a + 8b - 2B) 12a - 2C) 11a - 2D) 11a + 8b - 2
Why did the Republican Party split and what was the result
Why was Germany and emerging power in the 19th century motivated to participate imperialism