Seudónimo Seudónimo
  • 25-10-2016
  • Mathematics
contestada

a store is selling 9 apples for $12. If kyle has $28 to spend on apples to bake pies for a party he is having having many apples can he buy?

Respuesta :

brainyman
brainyman brainyman
  • 25-10-2016
He can buy 18 apples.
Answer Link
edog92
edog92 edog92
  • 25-10-2016
9 apples=12 dollars

18 apples=24 dollars

28 dollars= 23 apples


Answer Link

Otras preguntas

What two ancient democracies helped shape the system of government we have today?
Find the equation of the line parallel to y=1/3x-12 and passing through (0,-9)
What is the solution to x ? 7/3x + 1/3x = 3x + 6/3 + 5/3x
The tail of a kite is 1.5 feet plus twice the length of the kite. Together, the kite and the tail are 15 feet 6 inches long. What is the length of the tail?
when would the committee of elders call upon the receiver for advice
A horizontal line through point -7,8
"find values of a and b that make the statement |a+b|=|a| + |b| false"
How do you find the derivative of y=ln(cos(x))y=ln(cos(x)) ?
Is g(s)=4s^2/3 an odd function?
Find the equation of the line parallel to y=1/3x-12 and passing through (0,-9)