LoveLynn5709 LoveLynn5709
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Melissa can buy an 8 pound bag of dog food for $7.20. Which bag has an equivalent cost in ratio's?

Respuesta :

petallstorm
petallstorm petallstorm
  • 22-01-2021

Answer:

1 pound for 90 cents

Step-by-step explanation:

7.20 / 8 = 0.90

5 star, thank, and brainliest if helpful

Answer Link

Otras preguntas

Calculate the heat produced by combustion per liter of methanol. Methanol has a density of 0.791 g/mL.
Which condition is a blood disorder in which red blood cells are larger than normal?
One of the sources of self-efficacy is ________, becoming more confident because you see someone else doing the task
A diver from the university of Florida women’s swimming and diving team is competing in the NCAA Zone Championships. She is competing in the 10m Springboard eve
How many percentages should the number 60 be increased to get the number 75?
The Soviet Union's constitution had an extensive Bill of Rights that was enforced by the government. TRUE OR FALSE?
Read the passage then answer the question. “The poppies bobbed their heads like helmeted soldiers in formation.” What type of language is dominant in this passa
The area of the surface of a workbook is 54 square inches. the perimeter is 30 inches. what are the dimensions of the workbook?
In​ 2004, the number of graduate students at a university was approximately 36 comma 000 fewer than the number of undergraduate students. if the number of under
Generalized defense responses in organs distant from the infection site are called _____.