kernsel218
kernsel218 kernsel218
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

The table shows the cost of grapes based on the number of pounds
purchased.
Pounds Cost
3 $3.69
5 $6.15
8 $9.84

Respuesta :

mbaney2022
mbaney2022 mbaney2022
  • 22-01-2021

Answer:

a. 3 $3.69

Step-by-step explanation:

Answer Link
nopolca nopolca
  • 22-01-2021

Answer:

Pounds Cost

3 $3.69

$ 3.69/3 = $1.23/1 pound

5 $6.15  

$6.15/5 =  $1.23/1 pound

8 $9.84

$9.84/8 = $1.23/1 pound

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

which statement best describes how enzymes function in the body?
In worldview what is the element of the nature of knowledge about?
short story the grouchy ladybugat five o'clock in the morning,the sun came up. A friendly ladybug flew in from the left, it saw a leaf with many aph
Two gas jars are connected to each other, but they are separated by a closed valve. One gas jar contains oxygen, and the other contains hydrogen. What will happ
how did the physical geography of greece effect their civilization?
interactions in the savanna ecosystem​
point mutations, such as silent, nonsense, and missense mutations, are caused by
how much usable energy is extracted from one glucose molecule
carbon dioxide fire extinguishers are designed for which types of fuels
What's the weirdest dream you've ever had?​