mjanaem11 mjanaem11
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

if 4 pizzas cost 18 dollars how much does 1 pizza cost

Respuesta :

natacorn08
natacorn08 natacorn08
  • 22-01-2021

Answer:

$4.50

Step-by-step explanation:

Okay, this is a standar unit rate problem, so our equation is:

18 ÷ 4 = 4.5

So 1 pizza costs $4.50

Answer Link

Otras preguntas

What is true midpoint of a line segment with the endpoints (4, -3) and (7, -5)7
Imagine two billiard balls on a pool table. Ball A has a mass of 7 kilograms and ball B has a mass of 2 kilograms. The initial velocity of the ball A is 6 meter
Sara has made this list to summarize what she learned in science class today: 1. Core 2. Radiation zone 3. Convection zone What is the best t
Vaccine, such as that against hepatitis a that is made from inactivated pathogens, is called
How does the Earth’s magnetic field protect life on the planet’s surface?
According to sociologist neil smelser's value-added model, what actually triggers collective behavior
I need help with this question
I don’t know the rest of them
Shoe bargain corner types colors walking black basketball blue cross-trainer red badminton white baseball silver you notice the sign above at a mall. suppose th
Consider the number √25. Is it rational or irrational? Explain your reasoning.