stormeegonzales34 stormeegonzales34
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

Aiden bought bananas at the store. The bananas cost $0.65 per pound. If
he spent $1.30 on bananas, how many pounds did he get?
*

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

He got 2 pounds on bananas

Step-by-step explanation:

$1.30 / $0.65 = 2

Answer Link

Otras preguntas

the moon is about 240,000 miles from earth .What is the distance written as a whole number multiplied by a power of ten?
an aircraft travels 2000 km from winnipeg to montreal in 3.2 hours and returns in 4 hours. if the wind speed is constant, find the wind speed and the speed of t
The area of the shaded segment is 100cm^2. Calculate the value of r.
Solve and explain the inequality problem 13x +-7(-2+x) is greater or equal to 4x + -10
is the following sentence true or false?classifying makes it easier to compare and contrast organisms and their actions, behaviors, or function
what is x=15 a a function and please explain the process
what fraction of 360 is 270 degrees
system with 3 variable. solve pleaseeee x+4y-5z=-7 3x+2y+3z=7 2x+y+5z=8
How would you factor out 8w-6w^3?? I have a math test tomorrow and went completely blank. :(
What is the value of n? 40= -5n/8