jnnfrnwlt
jnnfrnwlt jnnfrnwlt
  • 22-01-2021
  • Mathematics
contestada

walnuts cost $2.10 per pound how many pounds of walnuts can we to buy for $6.30 .​

Respuesta :

Аноним Аноним
  • 22-01-2021

Answer:

You could buy 3 pounds of walnuts. To find the answer just multiple the cost($2. 10) by 3

Answer Link

Otras preguntas

One of the advantages of personal selling over other types of marketing communications is: a. salespeople can customize their message for a specific buyer. b.
can someone please help
Which Russian tsar recruited hundreds of shipwrights, doctors, engineers, and Architects from Western Europe to help modernize Russia A. Peter the great B. Alex
What are the characteristics of an absolute ruler
Hey- I'm need of urgent help!! please So I understand this question until you get the answer 11.99- how do you get 18.02 from this?? Also any help on part b pl
Find the value of x in the solution to the system of equations shown. y=4x-6 y=-4x+48 A)x=2.33 B)x=3 C)x=4.2 D)x=5.4
Mr.Maxwell spends 34 minutes working in his garden and 25 minutes racking leaves. His son helps him for 10 minutes in the garden and 15 minutes racking leaves.
Find the coordinates of the midpoint of the segment whose endpoints are given. A (2, 3) and B (6, 11)
The probabilities for four different simple events are given. Of the four, which is LEAST LIKELY to occur? A: 0.0100 B: 0.35 C: 0.5 D: 0.9
Methods of learning moral behavior by young Children