ladydestine ladydestine
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

7. Dwayne bought 12 pounds of nails for $45.48. What was the price per
pound?
A. $7.89
B. $7.39
C. $3.79
D. $3.50
answer pls

Respuesta :

jorryndickenso
jorryndickenso jorryndickenso
  • 24-01-2021
C. $3.79 is the answer
Answer Link
tayler144060 tayler144060
  • 24-01-2021
C. $3.79
45.48/12=3.79
Answer Link

Otras preguntas

Tyrees purchase a container of juice that contains 220 cal the label says the 60% of the calories are from carbohydrates how many calories are not from carbohyd
Which is most likely an acquired trait in horses? A. color of fur B. length of ears C. ability to run D. a slight limp
WHAT WOULD BE THE BEST MICROSCOPE TO VIEW LIVING SINGLE CELLED ORGANISMS IN A SAMPLE OF POND WATER
Your teacher assigned 20 homework problems. You completed 5 on Monday and 10 more on Tuesday. What fraction of the 20 problems did you complete?
Which is the properly balanced equation that shows the synthesis of limewater, Ca(OH)2, from calcium oxide and water?
which one of the following statements is most accurate regarding the manpower compact
are the mid segments of an isosceles triangle congruent
the former mission is now called the
What would likely happen to global climate if there was a dramatic decrease in greenhouse gases trapped in the atmosphere
there is my question