lovkaren0889
lovkaren0889 lovkaren0889
  • 24-01-2021
  • Mathematics
contestada

Carlos bought 3 gallons of ice cream for $9.50. Which proportion
can be used to find the cost of 7 gallons of ice cream?

Respuesta :

PiaDeveau PiaDeveau
  • 28-01-2021

Answer:

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Step-by-step explanation:

Given:

Cost of 3 gallon ice cream = $9.50

Find:

Cost of 7 gallon ice cream

Computation:

Cost of 1 gallon ice cream = 9.50 / 3

Cost of 1 gallon ice cream = $3.1667 (Approx.)

So,

Cost of 7 gallon ice cream = 7 x 3.1667

Cost of 7 gallon ice cream = 22.167 (Approx.)

Answer Link

Otras preguntas

Are all middle ear infections from poor performance of eustachian
Would someone mind helping me find the exact value of the expression? Thank you!!
Why are tree seed plants evolutionary advantage?
The formula F= ma means that the force on an object is equal to its mass times the acceleration Solve F= ma for m.
What is a homophone? a word having a meaning similar to that of another word a word whose meaning is the opposite of another word's meaning a word that has the
You have been assigned the 192.168.1.0 /24 network. you need to establish 8 subnets. determine the number of bits that need to be borrowed. write out, in both b
How to solve the question
if you have 6 dogs and you sell 2 how many dogs do you have left ?(just a sample question answer so ik if this works )
Can a frequency distribution have overlapping classes?
What type of volcanoes are slightly, dome-shaped and located in Hawaii?