AikawaAisyah7412 AikawaAisyah7412
  • 25-01-2021
  • Health
contestada

Karen bought 3 lbs of cheese to serve at a picnic.How many oz of cheese did Karen buy? In the grade 5( lesson 11.7)

Respuesta :

topeadeniran2 topeadeniran2
  • 25-01-2021

Answer: 48 oz

Explanation:

First and foremost, we should note that 1 pound = 16 ounces. That is 1lb = 16oz. Therefore, since Karen bought 3 lbs of cheese to serve at a picnic, the amount of oz of cheese that Karen bought will be three multiplied by 16. This will be:

= 3 × 16oz

= 48 oz

Therefore, Karen bought 48 ounces of cheese

Answer Link

Otras preguntas

How do I solve these?
Sales tax is calculated A. based on the number of items purchased. B. using a percentage of the price of an item. C. before a sale discount is applied. D. as a
what happened Because of the assassination of Robert Kennedy​
Which contains a spelling error? A) Getting a new job takes independence and imagination. B) It is important to show your new boss that you want to help im
Which detail from the text presents MacGregor’s viewpoint? “So our tea set is really a three-piece social history of nineteenth-century Britain.” “It does unde
The total cost is $43.25 . He had to pay $7 fee along with the 1.25 per minute on swing
what does it mean if an animal is dueterostome
Anyone good with algebra? I have a few other questions
The downward force created by mass that is directly related to the force of gravity acting upon it is?​
who was aeneas according to legend​