allisonc9856
allisonc9856 allisonc9856
  • 25-01-2021
  • Mathematics
contestada

Martha goes to the grocery store to buy oranges . Oranges are on sale for $1.25 per pound . How much would 5 pound of oranges cost

Respuesta :

jennytheissen20 jennytheissen20
  • 25-01-2021

Answer:6.25

Step-by-step explanation:1.25x5=6.25

Answer Link
dlampp123
dlampp123 dlampp123
  • 25-01-2021

Answer:

$6.25

Step-by-step explanation:

1.25 × 5 = 6.25

hope this helps...

Answer Link

Otras preguntas

if k(x) = 2x-3x then k(9) is. A.315 B.307 C.159 Or D.153 show work plzz thanks
HELP QUICK!!! Describe the physical properties of water
write a pseudo code and flow chart that take a number as input and prints multiplication table up to 10
Which group did Sam Adams start so that the colonists in various colonies could communicate with each other?
Please help on this one ?
Which number could be multiplied by each side of the equation to produce the equivalent equation? x=15 2/3x=10
Los lados de un triangulo rectangulo miden 6cm, 8cm, y 10cm ¿cuanto mediran los catetos de un triangulo semejante al primero si tiene 5cm de largo en su hipoten
PLEASE HELP WILL GIVE BRAINLIEST TO CORRECT ANSWER The Smoot-Hawley Tariff is an example of which of the following? A.embargo B.voluntary trade restriction C.pr
Solve the following system of equations. Express your answer as an ordered pair in the format (a,b), with no spaces between the numbers or symbols. 3x+4y=16 -4
You read a magazine article explaining how the economy expanded for several years and then contracted. What was the subject of this article? A. the gross domest