Seudónimo Seudónimo
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

A store sells a pound of bananas for $0.40 and a pound of cabbage for $0.56. Can you buy more pounds of bananas or cabbage with $7? How many more pounds?

Respuesta :

kromanbarreda267
kromanbarreda267 kromanbarreda267
  • 26-01-2021

Answer:

The bananas will cost $1.38.

Step-by-step explanation:

Explanation:

Multiply the number of pounds by the price per pound.

2.51lb×$0.55lb=$1.38

Answer Link

Otras preguntas

What literary device is used in this sentence? “A fight is going on inside me," said an old man to his son.
ao is a way of writing poetry that appeals to the elements in the natural environment.
what is the answer to this?
Which is the y-intercept of the function 3x - 6y = 12?
Please answer my question this is timed
Irregular verbs in the future tense use the same endings as regular verbs true or false?
25 POINTS! An ornithologist watches for birds in a small area of rainforest. She sees a total of x different birds. Of these, 2/7 are birds of paradise; 3/5 of
Tornadoes are common areas of flat plains because
Please Help ASAP!!!!
Answer and I give Brainliest Read the sentence from "On Becoming an Inventor" by Dean Kamen. I went to buy this new equipment I thought I'd need and met a man w