treyweaver
treyweaver treyweaver
  • 26-01-2021
  • Mathematics
contestada

An 8-lb bag of apples costs $7.52. What is the cost of apples per pound?

Respuesta :

lukewigzy
lukewigzy lukewigzy
  • 26-01-2021

Answer:

94 cents

Step-by-step explanation:

Answer Link

Otras preguntas

E. Rewrite these scrambled words to create sentences. Page 70 1. Reservado es un chico Francisco 2. Es una María graciosa chica 3. Graciosa chica una es Lucy 4.
When the temperature in London is 5 degrees celsius, the temperature in New York is - 7 degrees C. If the temperature in London falls by 6 degrees, what is the
3. If 3, x, y, 18, are in arithmetic progression, (A, P) find the value of x and y b) the sum of the second and third terms of a geometric progression is six ti
Find an angle α that is coterminal with an angle, in radians, measuring −13π/2, where 0≤α<2π. Give your answer as an exact answer involving π, if necessary.
Because of the monsoon winds, the west coast of India,the Ganges delta, and southern sri lanka have _____ climates with some of the highest average rainfalls on
If a pound of rice flour costs $12, how many ounces can be bought for $6.90?
Is the government doing enough to ensure that human rights are protected? ​
Write to a friend who has gone to live abroad, giving news a yourself and your family, and describing and interesting happenings in your town or where he/she al
How many grams of active ingredient is contained in 500ml of a 30% solution
How are computers classified into different types? Explain ​